Jūs esat šeit: Izstādes, gadatirgi, pasākumi Dienlilijas Dabas muzejā

Dienlilijas Dabas muzejā

E-pasts Drukāt PDF

Latvijas Dabas muzejā no 1. līdz 4. augustam izstādē „Praktiskās dienlilijas”, kas tapusi sadarbībā ar SIA „Hedera” un Latvijas dienliliju kolekcionāriem, būs apskatāmi simtiem daudzveidīgi un krāšņi ziedi.

 

Dienlilijas, skaistziedes, dienziedes, viendienītes – tā tiek dēvētas perfektās daudzgadīgās puķes Hemerocallis, kas savā krāsu bagātībā spēj paciest sausumu, augt dažādās vidēs, kā arī neprasa īpašu aprūpi. Tās var plaukt tiešos saules staros, bet pietiekami komfortabli jutīsies arī pusēnā.

Izstādē katru dienu būs aplūkojamas vairāk nekā 180 dažādu dienliliju. Ja dārzos tās ir viegli audzējamas, tad pasākumu organizatoriem viendienītes liek īpaši nopūlēties, jo augi katru rītu jānomaina, tā kopumā apskatei piedāvājot līdz pat 400 dažādām šķirnēm. Priecājoties un vērtējot skaistziežu burvību, apmeklētāji kā ierasts varēs konsultēties ar ekspertiem un iegādāties stādus.

Izvēloties atbilstošas šķirnes, dienlilijas ziedēs līdz pat diviem mēnešiem ilgi, ik dienas atverot aizvien jaunus pumpurus, tā ļaujot saimniekam un viesiem bezrūpīgi baudīt skaistumu. Dienziežu krāšņumu neietekmēs krusa, stiprs lietus vai vējš, jo nākamajā rītā taču būs izplaucis jauns zieds! Lai puķudobes estētiskais baudījums būtu pilnīgs, plānojot daiļajai ziemcietei vietu dārzā, būtu jāņem vērā vien zieda krāsa. Gaišāko toņu viendienītes, piemēram, baltās, dzeltenās, lašrozā un pasteļkrāsas, labi iederēsies arī daļēji pieēnotā vietā, kas palīdzēs izcelt maigo krāsu, savukārt tumšākas krāsas ziedi – sarkanie, violetie un purpura – labāk izcelsies saulē.

Dienlilijas pamatoti var uzskatīt arī par ēdamu augu. Svaigi, neiekrāsojušies pumpuri garšo līdzīgi riekstiem, savukārt, panēti pumpuri – pēc pupiņām. Šīs īpašības tiek novērtētas augsta līmeņa restorānos, pumpurus pievienojot gan svaigiem dārzeņu salātiem, gan gaļas ēdieniem.

Hemerocallis dzimtene ir Eirāzija, ieskaitot Ķīnu, Koreju un Japānu, tur savvaļas formas sastopamas parasti dzeltenā vai oranžā krāsā. Mūsdienās skaistziedes kļuvušas populāras visā pasaulē, it īpaši Amerikā. Ir izveidotas ārkārtīgi daudz šķirnes – tiek minētas vairāk nekā 60 000. Atšķirīgu formu un krāsu ziedi, krokotas, zobainas ziedlapu apmalītes ar dažādiem krāsainiem zīmējumiem, iespaidīga toņu daudzveidība – tādas ir šodienas praktiskās dienlilijas.

Informāciju sagatavoja:

Elīna Pekšēna

Latvijas Dabas muzejs