Jūs esat šeit: Dārzkopība literatūrā un presē Ceļvedis komercaugļkopībā

Ceļvedis komercaugļkopībā

E-pasts Drukāt PDF

"Ceļvedis komercaugļkopībā" adresēts galvenokārt tiem, kuri vēlas stādīt jaunus komercdārzus, tomēr tas noderēs arī jau ražojošu dārzu audzētājiem. Tajā apkopota pēdējo desmit gadu laikā iegūtā pieredze komercdārzu veidošanā. Lai arī šajā ceļvedī galvenā uzmanība pievērsta tiem jautājumiem, kuri radījuši audzētājiem lielākās problēmas, droši var apgalvot, ka grāmata aptver visu, kas saistīts ar augļu dārza izveidošanu - sākot no dārza ierīkošanas un beidzot ar ražas novākšanu un uzglabāšanu. Grāmatā ir aptverti visi līdz šim Latvijā tradicionāli audzētie augļu koki un krūmi - ābeles, bumbieres, plūmes, skābie un saldie ķirši, upenes, jāņogas ērkšķogas, avenes, krūmcidonijas un zemenes.

 

Te atradīsiet informāciju par vietas izvēli un augsnes sagatavošanu, aizsargstādījumu ierīkošanu. Grāmatā  aprakstīta augļu koku stādīšana - stādīšānas laiks, attālums un citas nianses, kas jāņem vērā stādot augļu kokus un krūmus. Dots ieskats, kā veidot balstu sistēmas. Ceļvedī ir aprakstīta augļu koku un vainagu veidošana - sākot no vainagu veidošanas jauniem stādiem līdz vainagu veidošanai ražojošiem augļu kokiem un krūmiem. Atsevišķas nodaļas veltītas ražas normēšanai, vākšanai un uzglabāšanai. Taču viena no lielākajām šis grāmatas priekšrocībām ir grāmatā iekļautais komercaudzēšanai ieteicamais augļu koku un ogulāju šķirņu raksturojums, kas ļauj audzētājiem izvēlēties atbilstošas šķirnes, jau savlaicīgi izvairoties no problēmām, ko rada augļu dārzs, kas veidots labām un garšas ziņā patīkamām, bet no komercaudzēšanai nepiemēro šķirnēm. Otra šīs grāmatas priekšrocība ir nodaļa par aizsardzību pret kaitēkļiem un slimībām, kurā ir dots pārskats gan par nozīmīgākajām augļaugu slimībām ar fotgrāfijām pie katras no tām, gan arī tabula, kurā sniegti ieteikumi kā ar tām cīnīties.

Ceļvedi veidojuši lietišķajos pētījumos aktīvi strādājošie zinātnieki. Grāmatu veidojot, iepazīta arī Lietuvas augļkopju un zinātnieku pieredze, tāpēc ceļvedī iekļautas arī zinātniskajos pētījumos kaimiņvalstī iegūtās jaunākās atziņas. Grāmatu izdevis Latvijas Valsts Augļkopības institūts projekta "Tehnoloģiju pārneses centra izveide augļkopībā" ietvaros ar Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas atbalstu.

Grāmatu nav iespējams iegādāties, bet interesentiem, kas plāno veidot jaunu augļaugu komercdārzu vai esošo komercdārzu īpašniekiem ir iespējams to saņemt Latvijas Valsts Augļkopības institūtā. Grāmatai līdzi nāk arī DVD disks ar pamācībām.